vietnam haritası
Vietnam Hakkında

Resmi Adı:Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti
Nüfus : 89.000.000
Para Birimi:
Vietnam Dong
Başlıca Havaalanları: Hanoi, Danang ve Saigon
Saat: GMT +7
Coğrafya: Güneydoğu Asya'da, Çinhindi bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Kuzeyinde
Çin, batısında Kamboçya ve Laos vardır. Doğusu ise Güney Çin Denizi’dir.

Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976'da Vietnam sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir.

Vietnam dağlık bir ülkedir. Kıyı ovaları doğuda yer alır. Geri kalan toprakların büyük bir bölümünü ormanlık, dağlık bölge kaplar. Yetiştirdiği başlıca ürünleri; pirinç, mısır, kahve, çay ve kauçuktur.

54 çeşit etnik grup, 34 000 000 motosiklet ve 1100 000 araba…

Kuzey Vietnam
Hanoi:
Vietnam’ın başkenti, muhafazakâr ve kaotik. Göller ve pagodaların şehri. Antik yapılar, Fransız kolonisi olduğu dönemde inşa edilen yapılar, Komünist ve modern yapılar, hepsi iç içe. Sapa ve Halong’a açılan kapı.

Hanoi’de ne yapmalı?
- Eski Şehir (old quarter) gezilmeli ve keşfedilmeli
- Ho Chi Minh’in Evi gezilmeli.
- Dünyaca ünlü Vietnam su kuklaları gösterisi izlenmeli.
- Literatür Tapınağı ziyaret edilmeli.

Sapa:
Sayısız etnik grubun yaşadığı ve Çinhindi bölgesinin çatısı kabul edilen bu bölge, Çin sınırına yakındır ve imkan varsa mutlaka ziyaret edilmelidir. Aynı zamanda ülkenin en çok pirinç yetiştirilen bölgesidir ve Hanoi’den konforlu bir tren yolculuğu ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Sapa’da ne yapmalı?
- Yerel ürünlerin satıldığı pazarlar gezilmeli
- Yerel halkın ürettiği el sanatları ürünlerinden alınmalı
- Köyler ve prinç tarlalarında yürüyüşe çıkılmalı

Halong:
UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır ve 2000’den fazla adacık vardır. Halong Körfezi’nde gemilerde konaklamalı bir tur, unutulmaz bir tecrübe olacaktır. Bol ve taze deniz ürünlerinin tadına bakabilir, turunuz esnasında kano ile mağaraları keşfedebilir veya bol bol yüzebilirsiniz.

Orta Vietnam
Hoi An ve Hue:
Orta Vietnam bölgesinin parlayan yıldızları Hoi An ve Hue şehirleridir. Her 2 şehirde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Bu şehirlerde iken, gece vakti Hoi An’ın sokaklarında yürümeli, bir yemek pişirme kursuna günü birlik de olsa katılmalı , Parfüm nehri’nde akşam yemekli bir gemi turuna katılmalısınız.

Güney Vietnam
Ho Chi Minh (Saigon):
Ho Chi Minh (Saigon) şehri, geniş bulvarları, kaldırımları ve kahve kültürü ile modern ve dinamik bir şehirdir. Ülkenin en iyi yemeğinin bu şehirde servis edildiğine inanılır. İklimi tüm yıl boyunca ılımandır. Başkent Hanoi’den daha fazla nüfusa sahip olmakla beraber, bunu hissetmezsiniz. Mekong Deltası’na açılan kapıdır.

Saigon’da ne yapmalı?
- Şehir mutlaka yürüyerek keşfedilmeli
- Çin Mahallesi’ne gidilmeli ve alışveriş gözlemlenmeli
- Bitexco Kulesi’ne çıkılmalı ve şehir kuşbakışı görülmeli
- Mekong Delta’sı görülmeli
- Cu Chi Tünellerine gidilmeli

Cu Chi Tünelleri: Saigon’dan yarım günlük tur ile görülebilir. Vietnam savaşının olduğu meşhur savaş alanıdır. Vietnam savaşında kullanılan inanılmaz yeraltı tünellerinin olduğu bölgedir ve tünellerin uzunluğu 200 kilometreden fazladır. Bu tüneller sayesinde savaşı kazanan Viet – Kong’ların nasıl yaşadığını, beslendiğini, haberleştiğini ve kurdukları tuzakları görebilirsiniz.

Mekong Deltası: Saigon’dan günlük tur ile görülebilir. Mekong Deltası’nda mutlaka görülmesi gereken 3 bölge vardır. Cai Be, My Tho ve Can Tho. Mekong Deltası’nda meşhur yüzen çarşılarını gözlemleyin ve pirinç kağıdının nasıl yapıldığını görün.